Szczotki dla psów – co warto o nich wiedzieć?

Każdy właściciel psa powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak ważna dla zwierzęcia jest jego sierść, która pełni nie tylko funkcję ochronną przed słońcem czy deszczem, ale również przed drobnymi urazami. Nie każdy pies ma taką samą sierść. Czesanie zwierzaka i regularna pielęgnacja są bardzo ważne, dlatego wybierając szczotkę, należy pamiętać o tym, by jej wybór dopasować przede wszystkim do indywidualnych potrzeb zwierzęcia.

Jak dobrać szczotkę do rodzaju sierści?

Oferta rynkowa pełna jest różnego rodzaju szczotek dla psów. Wybierając tę odpowiednią dla swojego pupila, warto zwrócić uwagę na rodzaj sierści czworonoga. W przypadku psów długowłosych z jedną warstwą okrywy, bez podszerstka niezawodna przy czesaniu będzie szczotka druciana. Popularna szczotka pudlówka, z zagiętymi drucikami to model najbardziej uniwersalny, który niezawodnie poradzi sobie z rozczesaniem wszystkich kołtunów.

Ciekawym wyborem mogą być szczotki nylonowe, które będą się sprawdzały głównie w przypadku szczeniąt. Można je stosować także i u dorosłych psów, jednak tylko w celu nadania sierści połysku (ze względu na swoją budowę nie nadaje się do jej rozczesywania). Jak czesać psy, które nie powinny być pozbawione podszerstka? W przypadku ras takich jak border collie czy owczarek szetlandzki idealne są modele, których powierzchnia szczotkująca składa się z kępek włosia lub nylonowych nitek i igiełek plastikowych. Jeżeli zwierze ma problem z nadmiernym kołtunieniem się sierści, najskuteczniejszy w zastosowaniu będzie duży grzebień, koniecznie z rzadko rozstawionymi ząbkami. Natomiast mały grzebień z gęsto rozstawionymi ząbkami, należy stosować czesząc psa w okolicy głowy i uszu.

Jak prawidłowo używać szczotki dla psów?

Czesanie psa zawsze należy zaczynać od głowy, kierując się stopniowo w stronę ogona. Skóra w czasie zabiegu powinna być delikatnie naciągnięta, jednak należy czesać na tyle delikatnie, by sierść się oczyściła, ale nie doszło do podrażnienia psa. Szczotkowanie powinno być prowadzone krótkimi i szybkimi ruchami w kierunku wzrostu włosów.

Dlaczego używanie szczotki dla psa jest tak ważne?

Regularne szczotkowanie psa jest bardzo ważne dla kondycji jego sierści. Co prawda spora część modeli niekoniecznie będzie sobie dobrze radziła z kołtunami, to jednak są one niezawodne przy pielęgnacji i usuwaniu martwego naskórka z włosia. Dodatkowym atutem korzystania ze szczotek jest to, że ich użycie to dla zwierzęcia przyjemny zabieg. W czasie szczotkowania nie tylko usuwane są zanieczyszczenia z sierści, ale również masowana jest skóra. Jeżeli właściciel sam wykonuje szczotkowanie psa, musi pamiętać nie tylko o wyborze odpowiedniej szczotki, ale również jej właściwym użytkowaniu, aby nie doszło do podrażnienia skóry zwierzęcia. Szczotki dla psów pozwalają na utrzymanie sierści czworonogów w dobrej kondycji, bez kołtunów. Dodatkowo sierść wygląda na zdrową i lśniącą.

Artykuł sponsorowany

You might like

© 2023 Family 2012 - WordPress Theme by WPEnjoy Projekt: WGM