Reklamowanie firmy w TV – jak się przygotować?

Reklamy w TV to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych i najefektywniejszych form marketingowych w obecnych czasach. Codziennie, miliony ludzi oglądają zawzięcie to, co dzieje się na ekranach ich telewizorów.

Reklamy docierają do szerokich mas społecznych, o czym dobrze wiedzą marketingowcy. Reklama w telewizji jest niezwykle ważnym zabiegiem marketingowym, który z roku na rok przybiera coraz doskonalszą formę. Warto mieć na uwadze, iż według badań KPMG – czas poświęcony na przyswajanie wszelkich treści w mediach masowych, regularnie wzrasta (co roku aż o 2,8%). Nic więc dziwnego, że reklama telewizyjna jest tak bardzo pożądana.

Reklama telewizyjna – statystyki

Telewizja stała się jednym z najlepszych środków przekazu dla niezwykle szerokiego grona osób. Telewizję ogląda niemal każdy z nas. To idealne narzędzie, dzięki któremu można w znaczący sposób wypromować swój produkt, usługę czy wydarzenie.
Według udokumentowanych statystyk, najpopularniejszym kanałem wśród starszych osób jest TVP. Najchętniej oglądanym kanałem dla grupy zrzeszającej osoby o wieku od 16-49 lat, jest TVN. Według przeprowadzonych badań – w 2020 roku przeciętny Kowalski spędzał przed telewizorem aż 4 godziny 20 minut. To obrazuje jak potężnym środkiem przekazu jest telewizja i w jaki sposób może kształtować świadomość ludzi. Wszelkiego rodzaju kampanie w TV, uznawane są za najskuteczniejsze. Za niezwykłą skutecznością podąża cena, która czyni formę reklamy w TV najdroższą. Ceny uzależnione są od wielu czynników, między innymi takich jak:

• długość spotu reklamowego,
• okres kalendarzowy,
• pora emisji,
• pozycja w bloku reklamowym.

Możliwości reklamowania w TV

1) Baner sponsorski

Istnieje wiele możliwości reklamowania w telewizji. Reklama telewizyjna to fenomenalna inwestycja, która z pewnością przełoży się na znaczny wzrost sprzedaży czy po prostu zainteresowania naszym produktem bądź usługą.

Jedną z najbardziej znanych możliwości reklamowych jest baner/billboard sponsorski. Może występować w postaci animacji czy slajderów. Najważniejszym elementem różniącym billboard od spotu reklamowego jest przede wszystkim czas trwania. Baner sponsorski może trwać maksymalnie 8 sekund. Banery ukazywane są tuż przed rozpoczynającym się programem. Billboard sponsorski jest jedną z kilku możliwości reklamowania, jednak nie może mieć charakteru reklamy. Nie może również promować sprzedaży ani wspierać jakiejkolwiek idei. W trakcie trwania baneru sponsorskiego, konieczne jest uiszczenie słowa „sponsor” w treści czytanej przez lektora, np. „sponsorem programu jest firma X”, możliwe jest również przedstawienie firmy w formie „na program zaprasza X”.

2) Lokowanie produktów w programach TV

Lokowanie produktów, czy inaczej product placement to także doskonała strategia na dotarcie do szerokiego grona odbiorców. Pozwala na „łagodne” przedstawienie swojego produktu, bez konieczności uciekania się do jawnej, klasycznej reklamy telewizyjnej, która nie jest ulubionym obrazem na ekranach telewidzów.

Istnieje teoria, iż lokowanie produktów dopuścili producenci filmowi, którzy chcieli zwiększyć realność swoich filmów. Koszty lokowania produktów w programach TV są zazwyczaj bardzo wysokie, jednak z zyski płynące z takich zabiegów znacząco je przewyższają. Lokowanie produktu ma za zadanie wpłynąć na pozytywne postrzeganie danej marki czy produktu.

3) Spoty reklamowe

Spot telewizyjny to krótki film reklamowy, który wyświetlany jest w przerwie między programami telewizyjnymi. Średni czas trwania spotów to 30 sekund, jednak zdarzają się krótsze bądź dłuższe. Emisja tego typu spotów stanowi główne źródło utrzymania dla prywatnych stacji telewizyjnych. To równie dobry sposób na promowanie swojej marki czy produktu. Codziennie między programami telewizyjnymi emitowane są przerwy reklamowe, które trwają średnio 10-15 minut. W tym czasie wyświetla się wiele spotów reklamowych, które w ciągu dnia powtarzane są nawet kilka / kilkanaście razy.

Reklama w telewizji to doskonały instrument pozwalający na dotarcie do naprawdę szerokiej publiczności. Sama produkcja reklam telewizyjnych jest niezwykle złożona i dopięta na ostatni guzik.

You might like

© 2023 Family 2012 - WordPress Theme by WPEnjoy Projekt: WGM