
Nawet 20 lat temu, największe i najbardziej znane ówcześnie marki na całym świecie nawet w najmniejszym stopniu w swojej działalności marketingowej nie nawiązywały do społeczności LGBT+. Dziś można zauważyć już zdecydowaną zmianę w tym kierunku. Tęczowi konsumenci są coraz bardziej rozpoznawalni, a dzięki ciekawym i umiejętnie prowadzonym kampaniom zyskują sobie coraz szersze grono sojuszników.
Czym jest Pride Month?
Pride Month jest Miesiącem Dumy, obchodzonym w czerwcu. Dla społeczności LGBT+ jest to wyjątkowy czas, który niemal w całości chcą poświęcić na celebrację swojej historii, przy okazji organizując na całym świecie liczne manifestacje, które przebiegają w atmosferze pokoju i wzajemnego szacunku. Ten miesiąc jest ważny nie tylko dla społeczności LGBT+, ale również i dla wielu marek. Dlaczego tak się dzieje?
Organizacje LGBT+ jak wiadomo, mają swoje szerokie grono zarówno zwolenników, jak i przeciwników, które są niechętne tej grupie społecznej, dając wyraźny upust swoim poglądom i niezadowoleniu z istnienia takiego zrzeszenia. Z danych statystycznych wynika, że w Polsce może zamieszkiwać nawet 2 mln osób należących do społeczności LGBT+. Dla wielu przedsiębiorstw to atrakcyjna nisza, szczególnie pod względem siły nabywczej. Nic więc dziwnego w tym, że największe i najbardziej cenione marki świata z okazji Pride Month mają zamiar przygotować specjalny marketing LGBT. Z tych samych danych wynika, że często osoby nieheteronormatywne są bardzo dobrze wykształcone, a co za tym idzie, dobrze zarabiają, więc znaczna część z nich lubuje się w markach premium. Ponadto takie osoby wydają na rozrywkę znacznie więcej pieniędzy niż osoby heteronormatywne, częściej również podróżują. Według socjologów społeczność LGBT+ przykłada uwagę do wartości, jakimi kierują się poszczególne marki. Wszystkie te cechy sprawiają, że dla wielu producentów CSR uwzględniający społeczność LGBT jest bardzo ważny.
Najlepsze kampanie na Pride Month
W przygotowywanie kampanii reklamowych z okazji Pride Month włączyły się największe i najbardziej cenione na świecie matki, między innymi Google. Amazon, Procter & Gamble, HBO, Skittles,TikTok, MasterCard, Ikea, Kubota, Sprite, BNB Paribas, Empik, Many Mornings, Netflix czy T-mobile.
Od czasu rozpoczęcia obchodzenia Pride Month powstało wiele mniej lub bardziej ciekawych kampanii reklamowych skierowanych przede wszystkim do społeczności LGBT+. W poprzednich latach warte zapamiętania stały się kampanie prowadzone przez Nike, Ben&Jerry czy Netflixa. Nike udowodniło, że jest marką społecznie odpowiedzialną. Co ważne, ich kampania była nie tylko bardzo ciekawa, ale również wiarygodna i naturalna, co we współczesnym marketingu wbrew pozorom nie zdarza się zbyt często.
Dlaczego marki podkreślają ważne dla nich wartości?
Należy pamiętać o tym, że LGBT+ nie jest ideologią. To po prostu zwyczajni ludzie, którzy funkcjonują w społeczeństwie dokładnie tak samo jak osoby heteroseksualne z tą jednak różnicą, że często spotykają się z krytyką i niezrozumieniem. Dlaczego wiele cenionych na całym świecie marek okazuje wsparcie grupom walczącym jedynie o tolerancję i możliwość spokojnego życia, nawet jeżeli spotyka się to z krytyką ze strony innych grup społecznych? Dla wielu marek poza oczywistą efektywnością sprzedaży ważne jest również prezentowanie swoich przekonań i wartości. Tolerancja i akceptacja sprawiają, że marka staje się bardziej ceniona i przystępna dla każdego, bez klasyfikacji konsumentów ze względu na ich pochodzenie, wyznanie, przekonania czy orientację seksualną. Marketing LGBT+ dopiero od niedawna powrócił do łask i jest stosowany przez największe światowe marki.