Pomysł na własny biznes – import z Chin – jak zacząć?

Drobnica morska sprowadzana z Chin kontenerami stała się czymś niezwykle popularnym, stanowi świetny pomysł na biznes dla początkujących importerów. Transport morski wymaga uzbrojenia się w cierpliwość ze względu na konieczność pokonania tysięcy kilometrów niezbyt szybkim środkiem transportu, ale jest to najtańszy sposób na importowanie produktów z rynku chińskiego. Można liczyć na konsolidację przesyłek, złożenie zamówienia na towary o różnych kształtach, płynność w wyborze terminu dostawy. Zalet tego rozwiązania jest wiele, ale pojawia się pytanie, jak zacząć swoją przygodę z importem z Państwa Środka.

Co ma znaczenie podczas rozpoczynania przygody z importowaniem towarów z Chin?

Pierwszym krokiem jest oczywiście założenie firmy, która będzie służyć do importu z Chin. Obecnie działalność można zarejestrować bez wychodzenia z domu, przez Internet. Wystarczy nawet jednoosobowa działalność gospodarcza, inną opcją będzie spółka z.o.o. Jej forma ma drugorzędne znaczenie. Kluczową kwestią będzie wystąpienie o przyznanie numeru EORI, bez którego niemożliwe jest importowanie z Chin. Nie ma w tym jednak niczego trudnego i nie trzeba martwić się o dodatkowe koszty. Wszystko można załatwić online. Każdy importer musi zarejestrować się w BDO, co wiąże się też z koniecznością uiszczenia opłat rocznych i produktowych od ilości wprowadzonych towarów do obrotu. W tym przypadku również można przeprowadzić proces rejestracyjny przez Internet. Podsumowując, firma musi spełnić następujące formalności, aby mogła zacząć import z Chin: mieć założoną działalność gospodarczą, być podatnikiem VAT, posiadać wyrobiony numer EORI, mieć NIP europejski. Trzeba też pamiętać o dodatkowych kwestiach dotyczących aspektów prawnych, czyli opłacania cła i VATu za towary sprowadzane z Państwa Środka.

O czym powinien pamiętać każdy importer decydujący się na transport z Chin?

Początkujący importerzy popełniają wiele błędów, można też trafić na nierzetelnego kontrahenta. Na odległość trudno jest się wszystkim zająć, sprawdzić jakość. Bardzo ważne jest to, aby przed nawiązaniem współpracy zweryfikować dostawcę pod kątem jego wiarygodności i autentyczności. Sprawdzić należy posiadaną licencję eksportową, certyfikaty. Po wybraniu usługodawcy trzeba przejść do kolejnego etapu w postaci zamówienia próbek przed sprowadzeniem większej ilości towaru. Ma to na celu zweryfikowanie jakości oferowanych produktów. Przeprowadzenie jakości towarów z Chin to kwestia kluczowa, jeśli firma nie chce narazić się na straty finansowe.Towar sprowadzany z Państwa Środka musi spełniać wszystkie wymagane normy jakości i bezpieczeństwa, aby mógł zostać wprowadzony do obrotu w kraju docelowym.

Towar sprowadzany z Państwa Środka musi spełniać wszystkie wymagane normy jakości i bezpieczeństwa, aby mógł zostać wprowadzony do obrotu w kraju docelowym. Kolejną kwestią jest wybranie formy płatności: Western Union, PayPal, akredytywa, T/T. Jeśli wartość zamówienia przekracza 30 tysięcy złotych, to najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie akredytywa, która zapewnia gwarancję zapłaty za towar. Warto zabezpieczyć w ten sposób swoje interesy, bo zawsze istnieje ryzyko niewywiązania się z umowy przez druga stronę. Wybrać należy także formę transportu z Chin. Może być spedycja morska, lotnicza, kolejowa lub przesyłki kurierskie. Bardzo ważne jest przygotowanie odpowiedniej dokumentacji przyprawie celnej. Podstawą jest faktura handlowa, Packing List i list przewozowy. Do tego dochodzą jeszcze inne dokumenty, w zależności od typu importowanych towarów. Przykładem będą: świadectwo pochodzenia od eksportera, ‘certyfikat’ CE, test reports, deklaracja zgodności, certyfikat fumigacji czy świadectwo CITES, wniosek dotyczący decyzji o wysokości akcyzy.

You might like

© 2023 Family 2012 - WordPress Theme by WPEnjoy Projekt: WGM