Na czym polega pozycjonowanie stron?

Pozycjonowanie stron internetowych to ogólna nazwa działań, które mają doprowadzić do zwiększenia widoczności strony w wyszukiwarce. Do takich działań zalicza się te w zakresie strony, dotyczące m.in. jej optymalizacji technicznej, tworzenia i optymalizacji treści, a także działania zewnętrzne, czyli tzw. linkbuilding. Wszystkimi takimi działaniami najlepiej i najbardziej profesjonalnie zajmie się wybrana agencja marketingowa.

Działania w zakresie strony: on-site

Jednym z podstawowych działań w zakresie strony musi być dostosowanie jej kodu, czyli HTML-owego źródła, pod roboty indeksujące wyszukiwarki (by ułatwić im prawidłowe odczytanie zawartości strony). Kod HTML strony powinien być zgodny z wytycznymi W3C. Do ważnych czynników zalicza się także optymalizację strony pod względem „technicznym”. Chodzi tu o: szybkość ładowania się serwisu, strukturę menu, budowę adresów url podstron i kategorii oraz o odpowiednio dostosowaną wersję mobilną. Kiedy strona nie będzie dostosowana pod urządzenia mobilne, to jej pozycja w wynikach wyszukiwania (a także ogólna widoczność) będą niższe niż w przypadku strony z wersją mobilną. Warto wiedzieć, że to jakość kodu (pliku źródłowego) strony będzie miała realny wpływ na czas ładowania się strony czy też jej poprawne wyświetlanie na ekranach urządzeń mobilnych. O pozycji strony w naturalnych wynikach wyszukiwania decyduje oczywiście także jej treść: teksty oraz grafiki. Jednak w wyszukiwarce pod uwagę brane są pod uwagę: oryginalność materiałów, ich przystępność dla użytkownika (obecność nagłówków), a także występowanie słów kluczowych (dlatego tak ważne jest zaplanowanie ich rozmieszczenia). Bardzo istotne działania na stronie – w kontekście SEO – dotyczą także architektury treści. Powinna ona zostać zaprojektowana tak, by wspomagać osiąganie pożądanych w danym przypadku wyników (ruchu na stronie, zapisów na newsletter czy odpowiednich wyników sprzedaży).

Działanie off-site czyli linkbuilding

Oprócz działań na stronie, pozycjonowanie opiera się również na działaniach linkbuilding, to znaczy na pozyskiwaniu linków z wartościowych stron. Jakościowe linki zewnętrzne wzmocnią pozycję strony w algorytmach Google. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie sprawdzi się tu zasada „im więcej, tym lepiej”. Wyszukiwarka zwraca bowiem uwagę na to, skąd pochodzą linki (z domen o wysokiej czy niskiej wartości) i jakie dokładnie one są. Na tej podstawie budowane jest zaufanie do danej strony, którego efektem jest jej pozycja w wynikach wyszukiwania. Stąd też przy działaniach off-site należy weryfikować parametry stron, to znaczy: ich rating, współczynnik trust flow, ale też historię domeny oraz ilość linkowania. W procesie linkbuilding wykorzystuje się takie narzędzia jak: zaplecza własne i zaplecza zewnętrzne, katalog SEO. Bardzo dobrą opcją jest także kupowanie artykułów sponsorowanych z linkowaniem. Takie tematyczne zaplecze, np. na blogach firm i instytucji, jest najbardziej wartościowe z punktu widzenia Google.

You might like

© 2023 Family 2012 - WordPress Theme by WPEnjoy Projekt: WGM