
Startup jeszcze relatywnie niedawno był w naszym kraju pojęciem mało znanym. Ten model biznesowy upowszechnił się jednak w ciągu ostatnich kilku lat i sięga obecnie po niego coraz więcej przedsiębiorców – przede wszystkim młodych. Z definicji startupy to firmy dążące do jak najszybszego osiągnięcia sukcesu, a do tego konieczna jest odpowiednia promocja. Jak reklamować startup?
Przygotowanie planu marketingowego
Podstawą w każdym przedsiębiorstwie – a w startupie w szczególności – jest przygotowanie dobrego planu marketingowego. Co taki plan powinien zawierać? Powinien w sposób możliwie zwięzły opisywać sposób działania przedsiębiorstwa i wyjaśniać, w jaki sposób będzie generować ono zyski, z uwzględnieniem nie tylko początkowego okresu działalności firmy, ale również możliwych kierunków jej rozwoju. Tyle teorii. W praktyce w startupach plan biznesowy musi być czymś znacznie więcej. Przedsiębiorstwa takie rzadko kiedy pracują w oparciu o środki własne, najczęściej korzystając możliwości, jakie dają anioły biznesu, czy fundusze venture capital. Wielu inwestorów chętnie wspiera startupy, jednak trzeba ich do tego przekonać. Nowatorskie przedsiębiorstwo jest zawsze sporym ryzykiem inwestycyjnym (statystycznie osiemdziesiąt procent z nich upada w ciągu pierwszego roku działalności), a więc plan biznesowy musi przekonać potencjalnych inwestorów, że warto zaryzykować.
Szczególnie ważną częścią planu biznesowego jest umiejętne zaprojektowanie lejka konwersji. Lejek konwersji jest to – najogólniej mówiąc – schemat tego, jaką drogę przechodzą potencjalni klienci firmy od dowiedzenia się o istnieniu danego produktu, do jego zakupu. Schemat taki ma najczęściej kilka etapów, na których konsument podejmuje decyzje. Na każdym etapie zostaje mniejsza liczba osób, a więc wykres przybiera kształt lejka. Dlaczego to takie ważne? Właściwe zaprojektowanie lejka konwersji pozwala przewidzieć przede wszystkim to, do jak dużej grupy ludzi trzeba dotrzeć z promocją firmy, żeby sprzedaż osiągnęła wystarczający poziom dla osiągnięcia opłacalności.
Brading – co warto wiedzieć na ten temat?
Pojęciem, o którym na pewno nie można zapominać, jest branding. Jest to zbiorcza nazwa na różnorodne działania, których celem jest zwiększenie świadomości marki. Świadomość marki jest pojęciem złożonym. Składają się na nią takie czynniki jak wiedza konsumentów o istnieniu danej marki, skojarzenia z nią, kojarzenie konkretnego logo, czy designu produktów z właściwą marką, czy wiedza o tym, gdzie dany produkt można kupić. Ważnym aspektem brandingu jest przygotowanie atrakcyjnej dla klienta identyfikacji wizualnej produktu. W świecie, w którym ilość różnorodnych produktów na rynku jest ogromna, a szum informacyjny docierający do konsumentów skutecznie zagłusza większość prób dotarcia do nich z jakimkolwiek produktem, warto szczególnie mocno zwrócić uwagę na ten aspekt działań marketingowych.
Strona firmowa startupu – jak ją przygotować?
W ciągu ostatnich lat główna odpowiedź na pytanie o to, jak reklamować firmę, stała się dość oczywista. Najważniejsza jest strona internetowa. Wiele osób posuwa się nawet do stwierdzenia, że brak obecności w sieci sprawia, że przedsiębiorstwo praktycznie nie istnieje. W przypadku startupów, które ze swojej natury są firmami o nowatorskim charakterze, często celującymi w odbiorców młodych, posługujących się biegle technologią XXI wieku, stwierdzenie takie może mieć dużo sensu. Jak przygotować stronę internetową? Przede wszystkim musi być ona atrakcyjna dla odbiorcy. W dzisiejszych czasach w sieci jest praktycznie wszystko. Dlatego strona, aby mogła być przez kogokolwiek zauważona, musi się wyróżniać. Ważne pojęcia to na pewno: intuicyjność, łatwość nawigacji, ale również dostępność dla wszystkich użytkowników.
Strona powinna też zostać odpowiednio wypozycjonowana. Pozycjonowanie to różnorodne działania na stronie i poza nią, których celem jest zapewnienie danej witrynie jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania dla danej wyszukiwarki. Działania te polegają przede wszystkim na dostosowaniu zawartości strony do potrzeb algorytmów wyszukiwarki i zbudowaniu odpowiedniej sieci zewnętrznych linków prowadzących do strony. Ważne jest również to, że aby witryna faktycznie przyciągała uwagę odbiorców, to musi oferować im możliwie atrakcyjną treść.
Płatna reklama w Internecie
W Internecie możliwe jest również wykupienie reklamy płatnej. Dużą popularnością cieszą się kampanie Google Ads, czyli wyświetlanie reklam strony bezpośrednio w wyszukiwarce Google. Podstawowym narzędzie, o którym nie powinno się zapominać, jest na pewno wizytówka Google Moja Firma. Reklamować można się też na innych stronach. Dlatego warto zadbać o przygotowanie atrakcyjnych wizualnie banerów reklamowych. Płatne kampanie reklamowe możliwe są też w mediach społecznościowych. Ich największym plusem jest to, że targetowane są one bardzo precyzyjnie i docierają do tych odbiorców, którzy mają największą szansę stać się klientami firmy.
Kto może okazać się wsparciem?
Ważnym sojusznikiem startupu w drodze do osiągnięcia marketingowego sukcesu mogą okazać się też różnego rodzaju influencerzy. Osoby, które żyją z przyciągania uwagi innych, są swego rodzaju mediom komunikacji z potencjalnymi klientami. Przy wyborze blogerów, vlogerów, czy innych internetowych osobowości do reklamy naszej firmy należy kierować się kilkoma prostymi zasadami. Przede wszystkim warto zadać siebie pytanie o to, w jakim stopniu grupa odbiorców danej osoby pokrywa się z grupą potencjalnych klientów startupu. Warto wybrać dobrze, ponieważ czasem zaangażowanie nawet gwiazdy dużego formatu może przynieść marne zyski.
Dlaczego warto zainwestować w social media?
Reklama startupu nie może w żadnym wypadku pomijać social mediów. Czasy, w których były one tylko ciekawostką dawno i bezpowrotnie minęły. Dzisiejsze social media to odrębna rzeczywistość, w której odbywa się spora część życia wielu osób i w której działają przynoszące duże dochody biznesy. Jeśli jakieś przedsiębiorstwo nie jest obecne na Facebooku, Twitterze, czy w innych, tego typu miejscach, to wielu potencjalnych klientów po prostu nie zauważy jego istnienia.
Jak przygotować dobrą akcję PR?
Wielu startuperów robi ten błąd, że na siłę chce wcisnąć informację o swojej firmie absolutnie wszędzie. Wydaje się, że takie działanie najczęściej nie przynosi wielkiego efektu, a zainwestowane środki są niewspółmierne do osiągniętych zysków. Dobrze zaprojektowana kampania reklamowa musi precyzyjnie celować w te miejsca, w których jej obecność ma jak największy sens. Dobrym pomysłem jest udział w imprezach tematycznych, na których zjawiają się nie tylko potencjalni klienci, ale również inwestorzy. Taki udział należy wcześniej odpowiednio zareklamować, na przykład inwestując w serię artykułów w prasie i na portalach tematycznych.
Marketing startupu to nie tylko jego widoczność. Można powiedzieć, że to dopiero początek. Zdobycie i przywiązanie do siebie klientów możliwe jest dzięki dobrze przeprowadzonej akcji PR. Zdecydowanie nie jest ważne tylko to, żeby mówili, ale również jeszcze to, jak mówią. W ciągu ostatnich lat obserwuje się duży zwrot zainteresowania w stronę kwestii społecznych i środowiskowych. Pokazanie firmy jako zaangażowanej w sprawy ważne dla konsumentów (o ile oczywiście to zaangażowanie jest w jakiś sposób autentyczne) może znacznie podnieść jej ocenę i osiągane wyniki. Nie bez powodu na tego typu akcje najwięksi gracze na rynku wydają ogromne sumy.