
Podczas wybierania zabawek dla dzieci bardzo ważne jest to, aby mieć na uwadze certyfikaty i atesty. Wszystko to służy potwierdzeniu jakości produktów i bezpieczeństwa ich użytkowania. Żaden rodzic nie chce, aby jego dziecko miało kontakt z czymś niebezpiecznym, zawierającym szkodliwe substancje. Kluczowe będzie wobec tego świadome kupowanie. Nie można kierować się wyłącznie wyglądem zabawki ani jej ceną. Obecnie stosuje się rozmaite oznaczenia na zabawkach i nie należy do nich wyłącznie popularny znak CE. Rynek zabawkowy został oczywiście zdominowany przez Chiny, które produkują na masową skalę między innymi produkty przeznaczone dla dzieci. Dokładne obejrzenie pudełka zabawki to podstawa.
Czego wymaga się od producentów zabawek?
Przynależność do Unii Europejskiej ma wiele zalet, chociaż nie jest pozbawiona wad. Trzeba jednak pamiętać o tym, że producenci muszą dostosować się do rygorystycznych wymogów, jeśli chcą wprowadzać swoje produkty na teren UE. Dotyczy to między innymi zabawek. Europejskie prawo jasno określa, czym powinna cechować się zabawka, co musi znajdować się na jej opakowaniu. Producenci są zobligowani do umieszczenia swojego logo firmowego i adresu. Jeśli towar jest sprowadzany spoza UE, to nie może zabraknąć również danych polskiego importera. Towar musi być łatwy do zidentyfikowania. Trzeba umieścić na nim informacje o jego przeznaczeniu, nazwę, numer partii i serii. Wymagane są także typ lub model zabawki. Na tym jednak nie koniec. Konieczne jest określenie tego, kto konkretnie ma być użytkownikiem zabawki, czyli wieku dziecka. Niezbędne są także zasady bezpiecznego użytkowania zabawki i instrukcja obsługi w przypadku produktów wyposażonych w elektronikę. Na opakowaniach zabawek można zauważyć szereg certyfikatów, które świadczą o tym, że dana zabawka spełnia wszystkie normy jakościowe i jest bezpieczna dla dziecka w konkretnym przedziale wiekowym.
Jakie oznaczenia można spotkać obecnie na zabawkach?
Najpopularniejszym certyfikatem na zabawkach jest znak CE. Wymaga się go w przypadku każdego produktu trafiającego na rynek europejski. Na jego podstawie można wywnioskować, że towar spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa, został stworzony zgodnie z aktualnymi przepisami prawa. W przypadku zabawek dla najmłodszych często można spotkać się z oznaczeniami Nieodpowiednie dla dzieci poniżej 3 lat. Oznacza to, że jeśli produkt będzie użytkowany przez młodsze dzieci, to może mieć on na nie szkodliwy wpływ. Odpowiednikiem certyfikatu CE na rynku chińskim jest znak CCC. W przypadku produktów polskich wymaga się, aby miały one Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka i Certyfikat Państwowego Zakładu Higieny. Przyznaje się je po tym, jak zabawka przejdzie pozytywnie wszystkie specjalistyczne testy.
Spotkać można się także z oznaczeniami: Certyfikat Bezpieczny dla dziecka i Certyfikat Bezpieczny dla niemowląt. O tym, że produkt spełnia normy unijne, nie zawiera toksycznych składników, ma wysoką jakość i jest w pełni bezpieczny dla dzieci, świadczy certyfikat TÜV Rheinland. Wydają go nienależnie laboratoria i organizacje. Znakiem jakości jest także DEKRA, który nadaje niezależna organizacja certyfikująca w Niemczech. Jeśli na zabawce znajduje się znak GS, to również można mieć pewność, że spełnia ona europejskie przepisy, wymagania dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa. Produkty dla dzieci z Niemiec, które mają znak Spiel gut, są bezpieczne, mają wartości edukacyjne, powstają bez szkody dla środowiska naturalnego. Na zabawkach dla dzieci można spotkać też szereg innych oznaczeń: UL BSI Kitemark. Lion, Safe Toys, FSC, GOTS, PEFC, Oeko-Tex Standard 100, FairTrade, Ex, EN71.